Dobór właściwego oprogramowania to kwestia równie ważna, jak wybór sprzętu komputerowego. Często jednak nie jest traktowana z należytą starannością. Jest to szczególnie istotny temat w przypadku serwerów, które są centralnym punktem sieci komputerowej. Używanie niewłaściwego (np. przeznaczonego dla stacji roboczych a nie serwerów) lub niepoprawnie skonfigurowanego oprogramowania może nie tylko wpłynąć negatywnie na wydajność i parametry sieci komputerowej, lecz nawet może być powodem problemów natury prawnej.
Jeśli nie jesteś pewien jakie oprogramowanie powinieneś zainstalować na serwerze swojej firmy, aby móc go legalnie wykorzystywać, skontaktuj się z nami!
System operacyjny
Najważniejszym programem zainstalowanym na każdym komputerze czy serwerze jest jego system operacyjny. Zarządza on wszystkimi funkcjami urządzenia i pozwala instalować i uruchamiać inne programy. Wybór systemu operacyjnego powinien być podyktowany przede wszystkim przeznaczeniem sprzętu, oprogramowaniem jakie ma na nim być uruchomione oraz umiejętnościami jego użytkowników. Do najbardziej popularnych systemów operacyjnych należą systemy MS Windows oraz systemy z szerokiej rodziny Linux/UNIX. Decydując się na wybór konkretnego systemu operacyjnego należy także sprawdzić, jakie obostrzenia znajdują się w umowie licencyjnej, aby móc go legalnie użytkować.
Ważne licencje
Licencja na oprogramowanie pozwala użytkownikowi legalnie wykorzystywać dany program komputerowy. Istnieje wiele rodzajów licencji, część z nich jest bezpłatna (licencje typu freeware, shareware), jednak w przypadku większości programów wykorzystywanych komercyjnie za możliwość użytkowania oprogramowania trzeba zapłacić.
Pierwszą sprawą, na którą należy zwrócić uwagę jest czas trwania licencji. Wiele programów posiada do wyboru licencje terminowe (np. na rok lub 2 czy 5 lat) oraz bezterminowe. Te drugie są oczywiście droższe, lecz w perspektywie długiego czasu użytkowania często może okazać się korzystniej kupić jedną droższą licencję niż musieć kupować odnowienia licencji co kilka lat.
Kolejną kwestią jest to, na co, tak naprawdę, pozwala licencja. Bez dokładnego przeanalizowania zapisów umowy licencyjnej może okazać się, że często nieświadomie łamiemy jej postanowienia i użytkujemy program nielegalnie pomimo zakupu licencji. Podstawową kwestią jest to kto może z oprogramowania objętego licencją korzystać. W przypadku oprogramowania serwerowego często licencja musi być wykupiona nie tylko na serwer, lecz także na każdego użytkownika lub urządzenie, które ma dostęp do jakichkolwiek zasobów serwera.