Od 1 stycznia 2018 roku zmienia się sposób regulowania należności wobec ZUS. Zamiast trzech lub czterech przelewów miesięcznie, firmy wysyłać mają jeden zbiorczy przelew. Podział otrzymanych środków na poszczególne fundusze (ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenia zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych) ma być odtąd dokonywany wewnętrznie przez ZUS. Przy czym ma obowiązywać zasada, że starsze należności są regulowane w pierwszej kolejności. Dla wielu przedsiębiorstw może to oznaczać duże utrudnienia i problemy. Aby uniknąć przykrych niespodzianek w nowym roku, warto już teraz upewnić się o niezaleganiu ze składkami.
Nowe rachunki bankowe
Oprócz ilości przelewów zmienia się także numer rachunku bankowego, na jaki mają być dokonywane wpłaty. Każde przedsiębiorstwo powinno do końca 2017 roku otrzymać swój indywidualny nr rachunku, którego ostatnie dziesięć cyfr to numer NIP firmy. Dotychczasowe rachunki zostaną zamknięte z końcem bieżącego roku. Należy pamiętać o tym, że wszystkie należności opłacane w styczniu muszą być regulowane wg nowych zasad – nie ma znaczenia, którego miesiąca dotyczą.
Zwykły przelew
Zmianom ulega także forma przelewu. Przelewy do ZUS będą odtąd wykonywane tak jak inne przelewy krajowe, bez konieczności podawania dodatkowych informacji takich jak: NIP, REGON czy PESEL. Ma to uprościć regulowanie należności. Niestety wraz ze wprowadzeniem tych zmian z programu Płatnik tymczasowo znika możliwość wygenerowania wypełnionego druku przelewu – wg ZUS przywrócenie tej funkcjonalności planowane jest na kwiecień 2018. Do tego momentu firmy muszą radzić sobie samodzielnie.
Jeden przelew w programie księgowym
Zmiany w przepisach to wyzwanie także dla informatycznych systemów księgowych. Programy wspomagające generowanie przelewów bankowych muszą być gotowe na sporządzanie przelewu do ZUS według nowych zasad. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku narzędzi ułatwiających księgowanie wyciągów bankowych, na których odtąd znajdować się będzie jedna transakcja na nowy rachunek ZUS.
System ERP SyKOF już od pierwszych dni stycznia 2018 roku będzie przygotowany do sporządzania i księgowania przelewów do ZUS z uwzględnieniem nowych regulacji. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby wchodzące w życie od nowego roku zmiany były jak najmniej uciążliwe dla użytkowników naszego systemu.